Ciężkie jest życie kibica

Nadzieję trzeba żywić, bo zawsze jest głodna.

Leonard Drzewiecki

A jeśli mowa o nadziei kibica, jeszcze lepiej podlewać ją piwem, tylko wtedy może rosnąć nie zważając na porażki zespołu. Wiązanie wielkich nadziei z drużyną sportową, albo nawet pojedynczym zawodnikiem, jest wielkim nieporozumieniem, pomyłką, którą uparcie popełniają wszystkie narody od czasów antycznych.

Dlaczego? Bo w głębi serca, czy sobie to uświadamiamy czy nie, każdy z nas kocha opery mydlane. Olimpiady czy mistrzostwa sportowe to nic innego, jak ogromne, zakrojone na szeroką skalę, telenowele, współtworzone i oglądane przez cały świat. Jest tu miejsce na wielkie nadzieje i spektakularne porażki, na zawiść, łzy, a nawet rękoczyny. Brakuje tylko pięknej, naiwnej dziewczyny, której rolę odgrywa tutaj ojczyzna.

 

To błoto nie jest mi obojętne. Jest częścią mojej ojczyzny.

Valeriu Butulescu

Rywalizacja sportowa jest drugim, zaraz po wojnie, czynnikiem przypominającym nam co to jest ojczyzna i o co właściwie chodzi z tym całym patriotyzmem. Kibice od stóp do głów ubrani w barwy narodowe są żywym przykładem, że tożsamość europejska czy kosmopolityczna jest odległym marzeniem, niemającym wiele wspólnego z rzeczywistością. Starcie przeciwnych drużyn na boisku lub zawody sportowców na stadionie olimpijskim wystarczają, aby idee jedności i ponadnarodowej wspólnoty rozwiały się jak dym, ustępując miejsca ogłuszającemu dopingowi.

 

Chcieliśmy jak najlepiej, a wyszło tak jak zawsze.

Wiktor Czernomyrdin

Nie zawsze można wygrywać, a już same emocje towarzyszące rywalizacji sportowej są niezastąpione, nawet jeśli zwieńczona jest porażką. Nikt nie ma wątpliwości, że nasi sportowcy chcą jak najlepiej. Ale czy rzeczywiście dają z siebie wszystko, mogą tylko sami ocenić.

Natomiast to, że kibice dają z siebie wszystko nietrudno dostrzec. Być może, gdy nadejdzie kiedyś dzień, w którym nasza reprezentacja wygra, będziemy mogli być prawdziwie dumni, nagrodzona wtedy będzie nie tylko walka sportowców, ale przede wszystkim, niezłomny upór kibiców.

Zobacz też:

Dzień Ojca, dzień Marsjanina

One thought on “Ciężkie jest życie kibica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.