Drzwi do sukcesu

Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne, ale my patrzymy na pierwsze drzwi tak długo, że nie widzimy tych drugich.

Helen Keller

Mówi się, że sukces to 1% talentu i 99% pracy. Jednak wielu pracuje całe życie na 99%, a mimo to sukces omija ich szerokim łukiem. Dlaczego jednym dane jest spełniać wszystkie marzenia, inni natomiast na każdym kroku skazani są na gorycz rozczarowań?

Powszechnie uważa się, że każdy jest kowalem swojego losu, lecz kowal wcale nie ma tak wielkiej kontroli nad swoją pracą, jakby się zdawało. Metal, który kuje może być lepszej lub gorszej jakości, może dostać mniej lub więcej zleceń, a konie, które miał podkuć mogły okuleć zanim trafiły w jego ręce. Życiem kowala, tak jak każdego innego człowieka, rządzą przypadki w nieznany sposób przeplatające się w czasie, które razem składają się na los każdego z nas. Możemy jedynie decydować jak postąpić w danej nam sytuacji.

 

Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego.

Nikołaj I. Turgiejew

Zazwyczaj między życiowymi celami, a rzeczywistością rozciąga się wielka, ziejąca chłodem przepaść. Sztuką sukcesu jest przerzucanie wąskich, chwiejnych z początku mostów, łącząc jeden brzeg z drugim. Jednak, gdy marzenia są zbyt odległe od rzeczywistości, nie starcza nam zapału do pracy, pozostajemy na smutnym skraju rzeczywistości, zapatrzeni w coraz bardziej oddalające się plany.

 

Nawet gdy drzwi przed nami, które usilnie chcemy sforsować, zatrzasną się z hukiem nie warto się załamywać, bo prowadzi nas źle umiejscowiony upór. Z uporem trzeba nam iść przed siebie w stronę marzeń, a nie obstawać przy planach, które nie jest nam dane osiągnąć. Do jednego celu może prowadzić wiele dróg, nie zawsze te, które sobie wytyczymy. Czasem wystarczy się tylko rozejrzeć, aby dostrzec tuż obok, drzwi zapraszająco otwarte na oścież.

 

Zobacz też:

Ciężkie jest życie kibica

2 thoughts on “Drzwi do sukcesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.