Inwazja człowieka na Ziemię

Jadąc przez las można zobaczyć przedziwny krajobraz: drzewa, leśne ścieżki, a na nich mnóstwo śmieci, stare meble czy telewizory. Zawsze zastanawia mnie sens wywózki śmieci do lasu. Jeśli i tak postępujesz nie fair, czy nie lepiej podrzucić je na któreś ze śmietnisk?

Rozglądając się dookoła, nietrudno dojść do wniosku, że człowiek jest najgorszą rzeczą jaka się naszej planecie przytrafiła, a butnie uznaje się za jej najznamienitszego mieszkańca.

I piekło się nie uchowa przed ludźmi, posiada przecież bogate pokłady siarki.

Stanisław Jerzy Lec

W książce Inwazja Jaszczurów (która opowiada dosłownie o inwazji jaszczurów) Karela Capka obrazowo przedstawiono ekspansywne stanowisko człowieka w stosunku do wszelkich istot, z których można czerpać korzyści. Po odkryciu nowego gatunku, który najpierw był ciekawostką – sensacją, szybko wcielono jaszczury do przymusowej pracy. Książka ukazuje jak łatwo człowiekowi naginać prawa moralne i uciszać sumienie, gdy tylko w grę wchodzi łatwy zysk.

Film Grupa „Wschód” pokazuje z kolei, losy grupy eko-terrorystów gotowych zginąć w imię obrony świata przed bezwzględnym wyzyskiem. I choć pojedyncze akcje aktywistów nie są rozwiązaniem globalnych problemów, to stają się godnym uwagi głosem, przemawiającym w obronie zapomnianych wartości – szacunku do świata przyrody.

 

Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą.

Albert Schweitzer

Jadąc na wakacje czy wycieczkę uświadommy sobie, że nie jesteśmy jedynymi, którzy odwiedzają te rejony. Zbyt łatwo przychodzi nam przekonanie samych siebie, że globalne problemy nas nie dotyczą, że nie jesteśmy w stanie sami ich rozwiązać. Bo czym jest jedno plastikowe opakowanie wyrzucone w lesie w obliczu setek hektarów wycinanych lasów, czy hektolitrów ropy wylanych do oceanu? Niczym. A jednak to na nas, na każdym człowieku bez wyjątku, spoczywa odpowiedzialność za czas jaki spędzimy na naszej planecie i za spuściznę, jaką przekażemy kolejnym pokoleniom.

Zobacz też:

Drzwi do sukcesu

One thought on “Inwazja człowieka na Ziemię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.