Odwaga żąda poświęceń

 

Byłem zbyt nieśmiały. Przeszło życie. A ja nawet nie śmiałem zaczepić.

Stanisław Jerzy Lec

Mówi się, że do odważnych świat należy. Ale skoro tak zachłannie zagarniają oni cały świat, to co pozostaje tym, którym odwagi zabrakło? Niewiele. Wyrzuty sumienia? Rozgoryczenie? Wykazać się odwagą nie jest łatwo, gdyby tak było, nie uznawalibyśmy za wyjątkowe czyny bohaterów, o których pamięć trwa przez wieki. 

Jednak wiele jest rodzajów odwagi i wiele obszarów życia, na których można się nią wykazać. Zdarza się, że najlepszy żołnierz, który gotowy jest zginąć za kraj, nie ma dość odwagi, żeby powiedzieć kilka prostych słów. Bywa tak, że najwięksi twardziele mdleją na widok igły, a śmiałkowie dla rozrywki zdobywający szczyty górskie, nie potrafią skonfrontować się z własnymi wspomnieniami. Słowem – każdy, nawet najśmielszy człowiek, czegoś się boi.

Najczęściej obawę, budzi to co dla nas najważniejsze, co najbardziej nas dotyka i gdzie niepowodzenie spowodowałoby największe rozczarowanie. Uczucia.

Dla przykładu główni bohaterowie książki Kazuo Ishiguro Nie opuszczaj mnie przez całą młodość żyją ze świadomością, że czeka ich śmierć w młodym wieku. Nie przeraża ich to. Żyją przyjmując tą myśl za naturalną kolej rzeczy. Natomiast, kiedy przychodzi czas, aby skonfrontować się z prawdziwymi uczuciami i stanąć twarzą w twarz z prawdą, wycofują się. Poddają się utartemu biegowi spraw, nie próbując nawet podjąć walki o szczęście.

(film z 2010)

Podobnie rysuje się trójkąt miłosny w innej historii. W filmie Dług z 2010 roku bohaterowie nie boją się stanąć oko w oko z wrogiem, ale odwagi braknie im, żeby podjąć ryzyko i wyznać uczucia. Okazuje się, że można wygrać walkę z nieprzyjacielem, ale przegrać z samym sobą , skazując siebie i kochaną osobę na zawód.

Miłość, która przegrywa ze strachem musi być albo bardzo krucha, albo przytłaczająco wielka. Jeżeli przed działaniem powstrzymuje nas tylko obawa niepowodzenia, trzeba pamiętać, że lepiej żałować tego czego się w życiu dokonało i popełniło błąd, niż tego do czego zabrakło nam odwagi.

Zobacz też:

Nie wina wina…

5 thoughts on “Odwaga żąda poświęceń

  1. Bardzo ciekawy blog, dużo wiadomości. Fajne „przystawki” czyli wiersze, zdjęcia, muzyka. Polecam, będę zaglądać. Blogerze pisz dalej 😄

    1. Cieszę się, że się podoba 🙂 Najczęściej wrzucam rzeczy, które nie są oczywiste, ale kojarzą się z tematem. Zapraszam do przejrzenia pozostałych wpisów i na moją stronę FB

      1. Fajnie się rozmawia ,tylko czy jesteś kobietą☺dobrze się orientujesz w całkiem poważnych sprawach życiowych.Gratulacje. Poczytam więcej twoich wpisów, myślę ,że je skomentuje ,rozbawiłaś mnie i zaciekawiłaś😁

        1. Bardzo się cieszę. Tak to kobiecy punkt widzenia, choć lubię myśleć, że jestem raczej obiektywna w patrzeniu na świat i ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.