Piękna! Piękna! Piękna! To znaczy jaka?

Lalki Barbie, obok Coca-Coli, są symbolem Stanów Zjednoczonych, ale też – zdaniem wielu – wypaczonego wizerunku kobiety albo niedoścignionego ideału. Trudno ocenić czy czynią więcej dobra, czy zła w psychice swoich małych i dużych fanek, ale ich popularności nie sposób zaprzeczyć. Lazurowo błękitne oczy, wąska talia i niebotycznie długie nogi to znaki rozpoznawcze Barbie. A co jeśli te przymioty posiada prawdziwy człowiek, który do tego podróżuje po świecie inspirując ludzi do spełniania swoich marzeń i poznawania nowych kultur? Martyna Wojciechowska została uhonorowana swoją lalką Barbie. Gratuluję! 

Czy to dobry pomysł, aby  wykorzystać ogromną popularność lalki, która od lat budzi kontrowersje, co do wartości, jakie szerzy wśród dzieci, do propagowania wzoru kobiety silnej i niezależnej? Zdecydowanie tak! Odwrócenie ról utożsamianych z tą zabawką zmienia wiele w jej odbiorze i roli, jaką może spełniać w funkcjonowaniu kolejnych pokoleń.

Może młode dziewczyny zrozumieją, że piękno kobiety nie leży w szukaniu przerysowanego ideału, ale w nich samych, w sile, którą każda z nich posiada. I nie będą się tak często pojawiać w Internecie filmiki jak ten poniżej. Cały arsenał sztucznych rzęs, staników push-up, które bardziej przypominają zbroję niż bieliznę, czy ćwiczeń na brazylijską pupę są równie śmieszne, co niebezpieczne, bo odwracają uwagę od tego co ważne.

„Faktycznie, kobiecy mózg jest mniejszy o 8-12 procent. Kobiety nie są jednak przez to głupsze, wręcz przeciwnie. Dziś wiemy, że ich mózgi pracują efektywniej niż męskie. (…)

Okazuje się, że mózg kobiecy pracuje wydajniej niż męski, ponieważ zużywa mniej energii. W męskim znajduje się większa liczba neuronów odpowiedzialnych za rozumowanie, ale w mózgach kobiet znajduje się większa liczba połączeń, co przyspiesza procesy myślowe.” mówi prof. Piotr Gałecki z UM w Łodzi (cały wywiad tutaj).

Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany co znaczy kobiece piękno, to film poniżej na pewno da Wam do myślenia:

Zobacz też:

Odwaga żąda poświęceń

2 thoughts on “Piękna! Piękna! Piękna! To znaczy jaka?

  1. Tak to prawda, p.Wojciechowska jest piękną i mądrą kobietą a również wrażliwą na nieszczęścia. Pięknie reprezentuje lalke Barbie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.