Pierwszy dzień szkoły – pierwszy dzień piekła

Zdaniem większości szkoła to najsmutniejszy z przywilejów. Dzięki niej każdy obywatel cywilizowanego kraju może nabawić się kilku traum i kompleksów, dowiedzieć się czego nie rozumie  i nigdy nie zrozumie oraz gruntownie przygotować się do szarej codzienności dorosłego życia. Choć rzeczywistość zmienia się szybciej niż kiedykolwiek, nadal utrzymuje się, że to szkoła, a nie Internet jest źródłem wiedzy niezbędnej do życia w społeczeństwie.

 

Wiedza, to ta część naszej niewiedzy, którą uporządkowaliśmy i skatalogowaliśmy.

Ambrose Gwinnett Bierce

Człowiek boi się tego, czego nie zna. Bez nauki bylibyśmy zapewne zabobonnymi, przerażonymi światem istotami, niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania. Kiedyś dziecko za jedyne źródło wiedzy miało rodziców, którym towarzyszyło wszędzie. Dziś zapewne większość dzieci obserwując swoich opiekunów nauczyłaby się tylko jak wyjść z domu w wielkim pośpiechu i siedzieć nieruchomo przez osiem godzin wpatrując się w ekran komputera z bardzo rzeczową miną. Niezbyt to cenna nauka. Dlatego chcąc nie chcą wszyscy poddajemy się długiemu i żmudnemu procesowi edukacji, który w dużej mierze zaważy o całym naszym dalszym życiu.

 

Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie.

Albert Einstein

Szkoła doskonale potrafi szufladkować fakty i ubierać rzeczy naturalne w pokrętne słowa komplikując życie nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, którzy nierzadko sami mają problemy z codziennym zadaniem domowym. Wszystkie wykute na pamięć regułki składają się na sztywne ramy ciasno opasające postrzegany świat. Problem w tym, że kiedy młody człowiek kończy swoją szkolną przygodę i jeszcze pełen entuzjazmu poszukuje pracy okazuje się, że potrzebne są osoby kreatywne, myślące nieszablonowo i do tego z długoletnim doświadczeniem. I tu się schody zaczynają.

Wszystkim uczącym się i ich rodzicom życzę, żeby na swojej edukacyjnej ścieżce spotykali tylko nauczycieli i wychowawców z prawdziwego zdarzenia, którzy rozumieją, że wiedza to nie to samo, co mądrość, że myślenie jest cenniejsze niż powtarzanie regułek, a najlepszą zachętą do nauki jest nie system kar, ale inspirowanie pasją.

Zobacz też:

Co nagle to po diable, czyli o czym szepcze do ucha dziewczyna-szeptucha

One thought on “Pierwszy dzień szkoły – pierwszy dzień piekła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.